Parafia św. Klemensa w Ustroniu

Z e-ncyklopedia
Ustron klemens1.jpg
Ustron klemens2.jpg
Ustron klemens3.jpg

Pierwszy zapis o Ustroniu znajdujemy w Księdze Fundacyjnej Biskupstwa Wrocławskiego z 1300 roku, natomiast parafia wspomniana jest po raz pierwszy w spisie świętopietrza z 1447 roku. Pierwszy kościół - drewniany, znajdował się na obecnym cmentarzu katolickim. W czasie reformacji w XVI wieku przeszedł w ręce protestantów, odzyskany dla katolików w kwietniu 1654 roku, został kościołem filialnym parafii w Goleszowie. W 1784 roku z powodu znacznego zniszczenia został zamknięty i rozebrany.

Parafię św. Klemensa erygowano ponownie w 1785 roku. Drewniany kościół był zbyt mały dla stale wzrastającej liczby wiernych, dlatego rozbudowano dotychczasową kaplicę zlikwidowanego sierocińca jezuickiego (kompleks budowli przylegający od północy do obecnego kościoła), zamieniając ją na kościół parafialny, który poświęcono 23 listopada 1788. Pierwszym proboszczem reerygowanej parafii został były jezuita ks. Franz Entzendorffer. Jego grób i pomnik rzeźbiony z litego kamienia zachował się na starym cmentarzu.

Z terenów parafii św. Klemensa wyłoniły się nowe parafie: parafia w Wiśle (1938, 1957), parafia w Ustroniu-Polanie (1983), parafia w Hermanicach (1983), parafia w Ustroniu-Zawodziu (1995). Od 1992 roku parafia św. Klemensa w Ustroniu wchodzi w skład diecezji bielsko-żywieckiej.

Kościół był wielokrotnie przebudowany: wieża murowana - 1835-1837; przebudowa prezbiterium - 1846, zmiana wystroju wnętrza w latach 70. XX wieku, remont kościoła w 2009 roku. W nowym, drewnianym ołtarzu głównym znajduje się XIX-wieczny obraz św. Klemensa, patrona parafii, autorstwa Jana Raszki. Po obu stronach ołtarza umiejscowione są drewniane, polichromowane figury św. Piotra i św. Pawła, pochodzące z dawnego, późnobarokowego ołtarza głównego. Na uwagę zasługuje 14 drewnianych, kolorowych rzeźb stacji Drogi Krzyżowej z roku 1893 autorstwa Józefa Rifessera z pracowni w St. Ullrich w Tyrolu.

Przed wejściem do kościoła na czworobocznych postumentach stoją dwie kamienne rokokowe figury św. Jana Nepomucena i św. Józefa z Dzieciątkiem w towarzystwie aniołków. Zostały wykonane przez znanego XVIII-wiecznego rzeźbiarza Wacława Donaya. Organy powstały w 1906 roku.

Bibliografia

Historia parafii za: [1]; 550 lat parafii pod wezwaniem świętego Klemensa papieża i męczennika w Ustroniu, pod red. Idziego Panica, Cieszyn-Ustroń 1997.