Parafia św. Jacka w Morgach

Z e-ncyklopedia

Kościół pw. św. Jacka w mysłowickiej dzielnicy Morgi stoi na górce, na granicy dwóch dzielnic - Larysza i Morgów. Obraz w głównym ołtarzu - Święty Jacek - to dzieło Edmunda Czarneckiego, witraże zaprojektowała Maria Roga-Skąpska, a organy - firma Bernacki. O wybudowaniu kościoła w Morgach zaczęto myśleć w 1929 roku. Osada należała wtedy do parafii Brzezinka. W 1945 roku parafianie przedstawili projekt swojego kościoła. Proboszcz, ks. Alojzy Nowak wyraził zgodę na budowę kościoła filialnego. Kierownictwo nad budową objął mieszkaniec Morgów, projektodawca bryły kościoła, Franciszek Rygioł. Budowa trwała rok. W 1946 roku, w listopadzie, bp Juliusz Bieniek poświęcił nowy kościół. W 1952 roku mianowano lokalistą w Morgach ks. Stanisława Daniela . Parafia została erygowana w marcu 1953 roku za specjalnym zezwoleniem prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.

W lipcu 1956 roku na wieży kościelnej zawisły trzy dzwony ufundowane przez parafian: największy - 450 kg - to Stanisław, nieco mniejszy - 250 kg - Antoni i 200 kg - Maryja. W 1957 roku bp Herbert Bednorz poświęcił organy.

Za kościołem rozciąga się cmentarz parafialny. Wśród tych mogił można znaleźć ostatnie miejsce spoczynku niezapomnianego morgowskiego nauczyciela i malarza Wilhelma Cierpki i długoletniego proboszcza, ks. Antoniego Czapli. W czerwcu 2003 roku pożegnał się z parafianami i odszedł na emeryturę. W tym samym roku, 30 listopada, spoczął na tym cmentarzu, w 65 roku życia i 42 roku kapłaństwa. Przez wiele lat był kapelanem strażaków w dekanacie mysłowickim. W parafii założył chór św. Jacka. Z jego inicjatywy powstała przy kościele Grota Lourdzka.

Parafia wydaje pismo pt. "Opoka"

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcyjny kuracji pod wezwaniem św. Jacka w Mysłowicach-Morgach, WD 1953, nr 3-4, s. 38-40; Dekret o zmianie granic parafii, WD 1958, nr 7, s. 138.