Parafia Świętej Rodziny w Bobrku
Bobrek to dzielnica Bytomia leżąca na zachód od centrum miasta, w pobliżu granicy z Zabrzem. Najstarsze historyczne zapiski dotyczące Bobrka pochodzą z 1367 roku. Przez kilkaset lat mieszkańcy zajmowali się rolnictwem. W XIX wieku nastąpiły zmiany związane z uprzemysłowieniem. W 1856 roku uruchomiono hutę żelaza "Julia", a na początku XX wieku KWK "Bobrek". Na początku lat 50. XX wieku miejscowość przyłączono do Bytomia.
Pierwotnie Bobrek należał do parafii Świętego Krzyża w Miechowicach. Ówczesny proboszcz tejże parafii, ks. prałat Jan Kuboth, podjął starania o budowę kościoła w Bobrku. Działkę pod przyszły kościół podarował hrabia Schaffgotsch. Projekt kościoła w stylu neoromańskim wykonał architekt Ludwik Schneider z Opola. Fundatorami kościoła byli: hrabia Schaffgotsch, dyrektor huty Tramer, Fundusz Górników, hrabia Thiele-Winckler z Miechowic, parafianie Bobrka i Miechowic, Paweł Bujakowski, restaurator Sobota oraz gospodarz Antoni Mierzwa z Bobrka.
Wznoszenie budowli rozpoczęto 28 marca 1900. Kościół poświęcił ks. radca Schirmeisen 31 sierpnia 1902. Konsekracja, której dokonał kard. Georg Kopp odbyła się 18 czerwca 1905. Parafia powstała 20 marca 1906, a jej pierwszym proboszczem był ks. Józef Kubis.
W kościele zachowało się pierwotne wyposażenie w stylu neoromańskim, pochodzące z początków XX wieku. Ołtarz główny pw. Świętej Rodziny, wykonany przez artystę J. Schneidera, zaliczany jest do współczesnych dzieł sztuki. Ołtarze boczne: pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i pw. Najświętszej Maryi Panny są autorstwa F. Masorza z Rybnika. Oprócz tego w kościele zwracają uwagę: ambona autorstwa artysty J. Rifessera z Grödeln z Tyrolu, prospekt organowy wykonany przez firmę Riegera, figury św. Anny i św. Antoniego oraz witraż o tematyce figuralnej firmy Mayer z Monachium. Pozostałe witraże są współczesne i pochodzą z lat 60. XX wieku. Także ołtarze w nawach bocznych: pw. Matki Boskiej Fatimskiej oraz ku czci Krzyża Świętego, jak również pozostałe figury są także współczesne.
Proboszczowie
- ks. Jan Kuboth budowniczy kościoła (do 1906)
- ks. Józef Kubis (1906-1918)
- ks. Felix Komor (1918-1952)
- ks. Paweł Krawczyk (1952-1989)
- ks. Andrzej Śmieszek administrator (1989-1989), proboszcz (1989-2008)
- ks. Dariusz Pietraś (2008-nadal)
Bibliografia
Oprac. MC; [1] (dostęp: 6.12.2024)
|