Miarka Karol młodszy

Z e-ncyklopedia

Miarka Karol (1856-1919), drukarz, wydawca, działacz społeczny

Miarka karol mlodszy.jpg

Urodził się 11 czerwca 1856 w Pielgrzymowicach, w rodzinie Karola Miarki znanego wydawcy i działacza polskiego na Śląsku. Podobnie jak ojciec związał swoje życie z działalnością wydawniczą. Po ukończeniu gimnazjum w Cieszynie praktykował w drukarni ojca w Mikołowie. W 1882 roku objął część drukarni ojca wydając głównie kalendarze religijne, cieszące się dużą popularnością. Pierwszy kalendarz nosił nazwę „Kalendarz Mariański” i ukazywał się od 1884 roku. Miarka był człowiekiem zapobiegliwym i oszczędnym. Dochody uzyskiwane ze sprzedaży wydawnictwa inwestował w rozwój drukarni. W 1894 roku wybudował nowoczesny zakład drukarski w Mikołowie, w którym zatrudniał 90 osób. W 1884 roku zakład przyjął nazwę „Wydawnictwo Dzieł Ludowych Karola Miarki w Mikołowie”

W Wydawnictwie Miarki drukowano „Biblioteczkę dla Dziatwy i Młodzieży Polskiej” oraz czasopisma: „Zdrowaś Mario”, „Wolne Chwile”, „Misjonarz Katolicki”,”Przyjaciel Rodziny” i „Rodzinę” . W serii „Biblioteka Ludowa” ukazywało się wiele ilustrowanych bajek i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Oprócz tego wydawano wiele utworów scenicznych, zwłaszcza publikacje z zakresu literatury polskiej. W serii ”Biblioteka Pisarzy Polskich” wydawano m.in. dzieła: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Pola i Syrokomli. W 1919 roku Miarka ogłosił bogato ilustrowane „Żywoty Świętych Pańskich” Piotra Skargi. W 1894 roku za swoje publikacje eksponowane na wystawie we Lwowie otrzymał złoty medal. W roku 1879 w wydawnictwie tłoczono niemieckie czasopismo „Oberschlesische Rundschau”.

Na początku XX wieku firma wydawnicza przeżywała poważne kłopoty finansowe, których wynikiem było sprzedanie czasopisma „Oberschlesische Rundschau”, a także w 1908 roku powstał projekt przekształcenia wydawnictwa w spółkę akcyjną z Miarką na czele. Plany te jednak upadły. Ostatecznie w 1910 Miarka oddał wydawnictwo i drukarnię koncernowi prasowemu Adama Napieralskiego. Przeniósł się do Raciborza i wspólnie z Janem Kwiatkowskim prowadził Biuro Literacko - Wydawnicze. Zmarł 12 maja 1919 w Raciborzu.

Bibliografia

M. Pater, Miarka Karol (hasło), [w:] Polski Słownik Biograficzny, t. 20, s. 531-532.