Linek Franciszek

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Linek Franciszek (1881-1937), proboszcz w Bieruniu Nowym

Urodził się 14 kwietnia 1881 w Komornikach na Śląsku Opolskim w rodzinie rolniczej Józefa i Florentyny z d. Langner. Uczęszczał do szkoły ludowej w rodzinnej miejscowości, a potem do seminarium nauczycielskiego w Głogówku. W 1897 roku podjął naukę w gimnazjum w Prudniku, gdzie w 1906 roku zdał maturę. Studia teologiczne odbywał we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1910 z rąk kard. Koppa.

Od 1 października 1910 pracował jako wikariusz w Mysłowicach. Była to jego jedyna placówka wikariuszowska. Pozostawał na niej przez 12 lat. Świadectwa, jakie mu wystawiali ks. proboszcz Bresler i ks. dziekan Schmidt, podkreślały jego wytrwałość i pilność w pracy duszpasterskiej. Po utworzeniu Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku i przejęciu jurysdykcji nad polską częścią Górnego Śląska przez ks. A. Hlonda, ks. Linek został mianowany proboszczem lokalii w Bieruniu Nowym. Przybył tam 9 listopada 1923. W krótkim czasie zorganizował stację duszpasterską, przy kościele odkupionym od protestantów.

W 1925 roku ustanowiono parafię w Nowym Bieruniu, a jej pierwszym proboszczem mianowano ks. Linka. Rozbudował kościół i zadbał o jego wystrój. Za jego kadencji powstały i prężnie działały liczne organizacje kościelne. Odznaczał się łagodnością, wewnętrznym i zewnętrznym spokojem. Był wytrawnym doradcą w trudnych sprawach i gorliwym spowiednikiem. Zmarł 8 marca 1937 w szpitalu miejskim w Mysłowicach. Spoczął na cmentarzu przykościelnym w Bieruniu Nowym.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Franciszka Linka; Schematyzm 1923-1925; Nekrolog, WD 1937, nr 3, s. 136; Bieruń. Monografia, pod red. R. Kaczmarka i J. Myszora, Bieruń 2007, s. 279.