Liga Katolicka

Z e-ncyklopedia

Liga Katolicka to stowarzyszenie działające w ramach akcji katolicko-społecznej inspirowanej zwłaszcza przez papieży: Piusa X oraz Piusa XI (encyklika Ubi arcano Dei Consilio z 1922 roku); apolityczna i ponadpartyjna, mająca na celu pogłębienie znajomości prawd wiary katolickiej wśród jej członków oraz wdrażanie ich do apostolatu. Liga Katolicka stanowiła organizacyjną i doktrynalną podstawę Akcji Katolickiej.

Uchwałę o powołaniu Ligi Katolickiej w Polsce podjęto w 1919 roku na konferencjach Episkopatu w Częstochowie i Gnieźnie, a w 1921 roku na II Zjeździe Katolickim w Bydgoszczy apelowano do ordynariuszy o katolików w ramach Akcji jednolite zorganizowanie katolików w ramach Ligi Katolickiej. W Polsce w 1927 roku Liga Katolicka istniała w 11 diecezjach, a w innych były trakcie organizacji. Do 1934 roku Ligę Katolicką ostatecznie związano organizacyjnie z Akcją Katolicką.

Liga Katolicka w diecezji katowickiej

7 lipca 1924 ks. August Hlond mianował ks. Józefa Gawlinę - wikarego w Tychach - sekretarzem generalnym Ligi Katolickiej na terenie Administracji Apostolskiej Śląska Polskiego. W liście skierowanym do niego wyraził nadzieję, że Liga Katolicka przyczyni się do odbudowy religijnej Górnego Śląska.

Zasady funkcjonowania Ligi Katolickiej i jej cele zostały przedstawione w liście pasterskim ks. Hlonda z 1 marca 1924. Należały do nich: potrzeba pogłębienia i obrony wiary, naprawa życia społecznego w myśl zasad chrześcijańskich, obrona moralności chrześcijańskiej i współpraca wiernych z duchowieństwem.

Liga Katolicka miała zastąpić dawne stowarzyszenia mężów, rolników, robotników i innych związków bez naruszenia ich wewnętrznych struktur. Do celów Ligi Katolickiej zaliczył: potrzebę pogłębienia wiary, obrony wiary, naprawy życia społecznego w myśl zasad chrześcijańskich, obrony moralności chrześcijańskiej i współpraca wiernych z duchowieństwem.

Filarem Ligi powinno stać się Katolickie Stowarzyszenie Mężów . Należy podjąć wysiłek zbudowania Ligi Akademickiej, najlepiej w Królewskiej Hucie - siedzibie trzech gimnazjów. Ks. August Hlond zaprosił do uczestnictwa w działalności Ligi także nauczycielstwo, a szczególnie wszystkie sodalicje mariańskie młodzieńców i dziewcząt.

Bibliografia

Encyklopedia Katolicka, t. 10, Lublin 2004; J. Myszor, Historia diecezji katowickiej, Katowice 1999, s. 161-168.