Grajewski Kazimierz
Grajewski Kazimierz (1907-1985), proboszcz w Przyszowicach
Urodził się 11 kwietnia 1907 w Wiągu koło Świecia n. Wisłą w rolniczej rodzinie Antoniego i Marii z d. Jobs. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Wiągu. Następnie uczył się w Państwowym Gimnazjum Humanistycznym w Świeciu nad Wisłą. Egzamin dojrzałości zdał w czerwcu 1928 roku. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponieważ jego miejsce stałego zameldowania znajdowało się na terenie diecezji chełmińskiej, przed niższymi święceniami, zgodnie z obowiązującym prawem, otrzymał dekret ekskardynacyjny od ordynariusza tej diecezji bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego.
Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1933 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa Adamskiego. Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w parafii Wniebowzięcia NMP w Hajdukach Wielkich. Na tę placówkę otrzymał także pierwszy stały dekret wikariuszowski. We wrześniu 1936 roku rozpoczął posługę katechety. W tym charakterze pracował najpierw w Gimnazjum Klasycznym, Gimnazjum Miejskim i Miejskim Instytucie Kształcenia Zawodowego w Chorzowie, a następnie w Państwowym Gimnazjum Męskim, Miejskim Gimnazjum Żeńskim i Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach. Był ponadto opiekunem PCK i Towarzystwa „Sokół” w Katowicach.
W 1939 roku napisał pracę proboszczowską nt. Rola i zadania jednostkowe i zbiorowe świeckich w Kościele katolickim. Od grudniu 1939 roku był wikariuszem w parafii NSPJ w Chorzowie Batorym. 29 września 1941 został powołany na stanowisko administratora, a od 1957 roku proboszcza w parafii św. Jana Nepomucena w Przyszowicach. Pełnił również funkcję egzaminatora prosynodalnego i obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim w Katowicach. Był ponadto dziekanem dekanatu knurowskiego. W uznaniu zasług otrzymał tytuł dziekana honorowego. W 1978 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 3 października 1985 w szpitalu w Knurowie. Został pochowany w Przyszowicach.
Bibliografia
Schematyzm 1934-1986; Represje wobec duchowieństwa, s. 242; E. J. Pyka, Pamiętajmy o...ludziach i cmentarzach, Przyszowice 2007, s. 24 i nn; J. Żurek, Ruch "księży patriotów" w województwie katowickim w latach 1949-1956, Warszawa-Katowice 2009, s. 288.
|