Antosz Marek

Z e-ncyklopedia

Antosz Marek (1967-2021)

Antosz marek5.jpg

Urodził się 24 marca 1967 w Siemianowicach Śląskich w rodzinie Edwarda i Róży z domu Kaliga. Został ochrzczony 16 kwietnia 1967 w kościele parafialnym pw. Opatrzności Bożej w Zawodziu. Miał starszą siostrę Barbarę. Mama pracowała w kancelarii parafialnej a ojciec jako kościelny. Oboje rodzice należeli do Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

W latach 1974-1982 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 14 im. Pawła Stellera w Katowicach. Potem uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Katowicach, w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Od wczesnej komunii św. był zaangażowanym ministrantem i lektorem w rodzinnej parafii. Należał do Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W parafii organizował spektakle religijne, przygotowywał nabożeństwa i msze młodzieżowe, uczył śpiewu. W szkole był prezesem PTTK.

Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1986 roku, wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Jako kleryk angażował się przede wszystkim w duszpasterstwo młodzieży jako animator na rekolekcjach Ruchu Światło-Życie. Był sumienny, zaangażowany i powszechnie lubiany. Obowiązkowy staż pracy, po czwartym roku formacji, odbywał jako sanitariusz w pogotowiu ratunkowym w Szopienicach. Staż katechetyczny odbywał w parafii św. Józefa w Załężu. W seminarium angażował się w teatrze i w chórze oraz przy organizacji festiwalu „Gaude - Fest”. Pracę magisterską z teologii pastoralnej pod kierunkiem ks. prof. Romualda Raka napisał na temat: Rekolekcje ewangelizacyjne na podstawie wypowiedzi uczniów wybranych liceów ogólnokształcących w Archidiecezji Katowickiej (studium teologiczno-pastoralne). Święcenia diakonatu przyjął 26 kwietnia 1992, a święcenia kapłańskie z rąk abp. Damiana Zimonia 15 maja 1993 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Po święceniach podjął zastępstwo wakacyjne w parafiach: Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie, św. Krzysztofa w Tychach oraz w parafii rodzinnej. Jako wikariusz pracował w parafiach: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piaśnikach (1993-1995), gdzie był katechetą w Zespole Szkół Zawodowych; św. Augustyna w Lipinach (1995-1996), gdzie katechizował w Szkole Podstawowej nr 11 i 19 oraz Liceum Ekonomicznym oraz animował Katolicki Teatr „Spod Damaszku” z siedzibą w Domu Kultury „Zgoda”. Na kolejne placówki wikariuszowskie został skierowany do parafii: św. Barbary w Bieruniu Nowym (1996-1999), gdzie był katechetą w Zespole Szkół Zawodowych i Szkole Podstawowej nr 3 oraz założył bieruński oddziału KSM; Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Piotrowicach (1999-2004), gdzie katechizował w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 19, Prywatnym Gimnazjum i Liceum w Murckach i II Liceum Ogólnokształcącym im. M. Konopnickiej w Katowicach; Podwyższenia Krzyża Świętego w Brynowie (2004-2008), gdzie prowadził katechizację w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2; Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie (2008-2011), gdzie był katechetą w Zespole Szkół Zawodowych nr 2. Pracę licencjacką napisał na temat: Ewangelizacyjne zadania katechezy młodzieży w świetle dokumentów Kościoła i przeprowadzonych badań.

W 2011 roku został skierowany do parafii św. Jerzego w Rydułtowach jako wikariusz i kapelan w szpitalu miejskim oraz duszpasterz harcerzy. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia został w 2012 roku zwolniony z obowiązków wikariusza i zamieszkał w Domu Świętego Józefa w Katowicach. Podjął dwuletnie studia w salwatoriańskim Centrum Formacji Duchowej w Krakowie. Od września 2014 roku był egzorcystą w Archidiecezji Katowickiej.

Zmarł 26 listopada 2021. Pogrzeb odbył się 1 grudnia 2021 w kościele pw. św. Józefa w Załężu. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Załężu. Liturgii pogrzebowej przewodniczył bp Grzegorz Olszowski.

Bibliografia

Nekrolog, opracował ks. Jakub Kania