Święszek Emil

Z e-ncyklopedia

Święszek Emil (1915-1979), administrator w Puńcowie

Urodził się 12 kwietnia 1915 w Cieszynie w rodzinie listonosza Emila i Joanny z d. Pałosz. W latach 1921-1926 uczęszczał do niemieckiej, a potem czeskiej szkoły powszechnej w Cieszynie Zachodnim. Następnie uczył się w czeskim Państwowym Gimnazjum w Cieszynie Zachodnim. Po trzech latach, ze względów finansowych i zdrowotnych, przerwał naukę gimnazjalną. Od sierpnia 1929 roku uczył się kupiectwa w Ludowej Spółce Spożywczej w Cieszynie Bobrku. Po zakończeniu nauki w 1932 roku pracował tam krótko jako subiekt handlowy. Następnie w tym samym charakterze zatrudniono go w firmie ludowej „Pałosz” w Cieszynie Wschodnim. Ponieważ był obywatelem innego państwa musiał opuścić dotychczasową posadę, która znajdowała się na terenie Polski i poszukać pracy w Czechosłowacji. W sierpniu 1933 roku znalazł zatrudnienie w klasztorze Księży Jezuitów w Cieszynie Zachodnim. Rok później został ponownie przyjęty do czeskiego Państwowego Gimnazjum w Cieszynie Zachodnim, które po zajęciu w 1938 roku Zaolzia przez Wojsko Polskie, stało się polską placówką oświatową.

Egzamin dojrzałości zdał w czerwcu 1939 roku. Po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Widnawie. W październiku 1942 roku został wcielony do armii niemieckiej. Po zakończeniu II wojny światowej przebywał w obozie jenieckim dla Polaków w Anglii. W lipcu 1947 roku powrócił do Polski. W tym samym roku został przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Studia kontynuował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1949 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa S. Adamskiego.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: Trójcy Przenajświętszej w Szarleju, Wszystkich Świętych w Pszczynie, św. Andrzeja Boboli w Leszczynach i Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym. W sierpniu 1961 roku został skierowany jako wikariusz do parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Otrzymał wówczas polecenie objęcia opieką duszpasterską mieszkańców Pastwisk i prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej. W Pastwiskach był rektorem miejscowego kościoła pod wezwaniem Opatrzności Bożej. W lipcu 1968 roku bp H. Bednorz mianował go administratorem w parafii św. Jerzego w Puńcowie (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Trzy lata później przeszedł w stan spoczynku. Na emeryturze mieszkał najpierw w Świętochłowicach, a następnie w Jejkowicach. Zmarł 26 kwietnia 1979 w szpitalu w Żorach. Został pochowany w Cieszynie.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Emila Święszka; Schematyzm 1955-1981.