Św. Małgorzata Maria Alacoque

Z e-ncyklopedia

Św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690)

Paray le Monial
Paray le Monial
Paray le Monial

Małgorzata Maria Alacoque OVM urodziła się 22 lipca 1647 w Lauthecourt (dziś jest to część miejscowości Verosvres). Była córką Klaudiusza, pełniącego obowiązki notariusza i sędziego. Małgorzata miała 8 lat, gdy zmarł ojciec. W jej młodym życiu rozpoczął się trudny okres, gdyż trafiła pod opiekę despotycznego wuja i ciotek.

Małgorzata zaczęła odczuwać powołanie zakonne, co skłoniło ją do poszukiwania właściwej drogi. Początkowo proponowano jej wstąpienie do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Mâcon. Ostatecznie jednak odrzuciła tę propozycję, decydując się na formację w klasztorze wizytek mieszczącym się w Paray-le-Monial, do którego wstąpiła w roku 1671, mając 24 lata. Rok później złożyła profesję zakonną. Życie klasztorne Małgorzaty Marii Alacoque odznaczało się szczerą pobożnością i pokorą. 27 grudnia 1673 w dzień wspomnienia liturgicznego św. Jana Ewangelisty, doświadczyła pierwszej wizji o charakterze mistycznym. Przeżycie to pozwoliło jej na wniknięcie w miłość Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz wysłuchanie wezwania, aby zapoczątkować starania o szerzenie kultu Najświętszego Serca w duchu zadośćuczynienia. Jednak podjęte przez Małgorzatę Alacoque działania napotkały opór, sprzeciw i nieufność otoczenia, co stało się dla niej źródłem osobistych udręk. W tych trudnych chwilach znalazła oparcie w swoich spowiednikach, którymi byli Klaudiusz La Colombiere, o. Rolin oraz o. Croiset.

Kolejnego objawienia Małgorzata doświadczyła w 1674 roku. Została wówczas wezwana do propagowania pierwszopiątkowej komunii wynagradzającej za grzechy. Jednakże swoją największą wizję przeżyła rok później, 16 czerwca 1675, podczas oktawy uroczystości Bożego Ciała. W jej trakcie Chrystus zapewnił ją o swojej wielkiej miłości do ludzi oraz nakazał ustanowienie w kalendarzu liturgicznym osobnego święta ku czci Najświętszego Serca. Do tych objawień pozytywnie odniosła się komisja teologów, ale oficjalnie Uroczystość ku czci Najświętszego Serca Jezusowego została ustanowiona dopiero w 1856 roku, za czasu pontyfikatu Piusa IX.

W 1685 roku Małgorzata Maria Alacoque została wychowawczynią nowicjuszek zakonnych. Realizując to zadanie, szerzyła kult Serca Jezusowego. W lipcu 1688 roku ponownie doświadczyła wizji, w której objawiło jej się Najświętsze Serce oraz Franciszek Salezy i Klaudiusz La Colombiere. W tym samym roku na terenie klasztoru powstała kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ostatniej wizji Małgorzata doświadczyła w 1689 roku.

Zmarła 16 października 1690, po krótkiej chorobie, na terenie klasztoru. Została beatyfikowana w roku 1864 przez Piusa IX, a w roku 1920 Benedykt XV ogłosił ją Świętą.

W ocenie Kościoła, Małgorzata Maria Alacoque znacząco przyczyniła się do rozwoju oraz poprawnego rozumienia kultu Najświętszego Serca Jezusowego. Klasztor sióstr wizytek w Paray-le-Monial nadal uchodzi za centrum odnowy religijnej, nawet poza obszarem Francji. Relikwie świętej czczone są w Kaplicy Nawiedzenia w Paray-le-Monial.

  • W ikonografii św. Małgorzata Maria Alacoque przedstawiana jest jako wizytka w czarnym habicie, która w rękach trzyma przebite serce lub jako wizytka z rękami skrzyżowanymi na piersiach, adorująca Serce Jezusa.
  • Wspomnienie liturgiczne przypada 14 października.

Bibliografia

Fros H., Sowa F., Księga imion i świętych, t. 4, Kraków 2000; W. Niewęgłowski, Leksykon Świętych, Warszawa 1998; Schauber V., Schindler H., Ilustrowany leksykon świętych, tłum. P. Tkaczyk, R. Zajączkowski, Kielce 2003.