Św. Jan Vianney

Z e-ncyklopedia

Św. Jan Vianney (1786-1859)

VianneyJan2.jpg
Vianney Jan1.jpg
mieszkanie św. Jana Vianney
mieszkanie św. Jana Vianney

Urodził się 8 maja 1786 w Dardilly k. Lyonu w rodzinie rolnika Mateusza i Marii z d. Beluze. Z powodu wybuchu rewolucji we Francji (1789), a w konsekwencji prześladowań Kościoła, Jan Vianney przyjął I Komunię Świętą w 1791 roku w znajdującej się w pobliżu domu stodole. Mając 17 lat, zdecydował się zostać księdzem, co spotkało się ze sprzeciwem ojca, który uważał, że powołaniem syna jest praca na roli. Na pytanie matki o motywy wstąpienia do seminarium duchownego Jan Vianney odpowiedział: Chcę pozyskać dusze dla dobrego Boga. W 1806 roku został uczniem księdza Balley'a - proboszcza z Ecully. Następnie przyjęto go do wyższego seminarium duchownego. Zły stan zdrowia oraz trudności z przyswojeniem wiedzy teologicznej były powodem rodzących się wśród wykładowców wątpliwości co do prawdziwości powołania kapłańskiego Jana Vianney'a. W celu ostatecznego rozeznania powołania Jan udał się z pielgrzymką do grobu jezuity francuskiego, św. Franciszka Regis. Ta wizyta przyczyniła się do utwierdzenia Vianney'a w powołaniu kapłańskim.

W 1815 roku przyjął święcenia kapłańskie. Następnie pracował jako wikariusz w Ecully. W 1818 roku został mianowany proboszczem w liczącej 270 mieszkańców osadzie Ars. Mieszkańców wioski cechowała obojętność religijna, gdyż niewielu uczęszczało na niedzielne nabożeństwa, a plagą było pijaństwo. Tam, dzięki świadectwu ewangelicznego życia (modlitwa, ubóstwo, służba w konfesjonale) udało mu się nawrócić miejscową ludność. Tematem przewodnim głoszonych kazań była dobroć i miłosierdzie Boga. Po niedługim czasie, do Ars zaczęli przychodzić wierni z pobliskich miejscowości słuchać homilii owego proboszcza, przystępować do sakramentów świętych, głównie spowiedzi. Jan Vianney zmarł z wycieńczenia 4 sierpnia 1859. Został pochowany w Ars. 8 stycznia 1905 został beatyfikowany przez papieża Piusa X, a następnie kanonizowany przez papieża Piusa XI (1925). Został ogłoszony patronem proboszczów (1929), a 150 lat po śmierci (2009) patronem duchowieństwa katolickiego. Do grobu Świętego pielgrzymował w 1986 roku papież Jan Paweł II. Co roku do Ars przybywa około 450 tys. pielgrzymów.

Program duszpasterski Jana Vianneya można zawrzeć w kilku punktach:

  • Być człowiekiem modlitwy i Eucharystii : ludzie, wśród których posługiwał byli pod wrażeniem jego przyjaźni i zjednoczenia z Bogiem. Sam Jan Vianney powtarzał, że nie ma nic większego niż Msza święta.
  • Celem życia - zbawienie ludzi : W 1818 roku Jan Vianney, udając się do Ars, poprosił o wskazanie drogi przypadkowo spotkanemu chłopcu słowami: Wskaż mi drogę do Ars, a ja wskażę ci drogę do Nieba - słowa te stały się mottem przewodnim życia ks. Vianney'a.
  • Męczeństwo konfesjonału : Jan Vianney posługiwał w konfesjonale do 17 godzin dziennie. W ostatnim roku życia skorzystało z jego posługi około 100 000 wiernych.
  • Wrażliwość na potrzeby społeczne parafian : Jan Vianney, oprócz posługi sakramentalnej, głosił potrzebę walki z tym wszystkim, co może zniszczyć życie rodzinne parafian (alkohol, przemoc, egoizm). Sam, żyjąc ubogo, uwrażliwiał mieszkańców na potrzeby biednych.
  • Wspomnienie liturgiczne przypada 4 sierpnia.

Bibliografia

F. Trochu, Le Curé d'Ars, prédicateur populaire, Lyon 1926; [tegoż], Autour du curé d'Ars, Lyon 1950; René Fourrey, Jean-Marie Vianney, curé d'Ars: vie authentique, Paris 1981; D. Pezeril, Pauvre et saint Curé d'Ars, Paris 1959.