Św. Andrzej Kim Tae-gon

Z e-ncyklopedia

Św. Andrzej Kim Tae-gon (zm. 1846)

Andrzej Kim Tae-gon i Paweł Ha-sang

Św. Andrzej Kim Tae-gon urodził się w koreańskiej prowincji Tcziong–hu. Po przyjęciu sakramentu chrztu, w wieku 15 lat, wstąpił do seminarium duchownego w Makao w Chinach. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1845 i był pierwszym wyświęconym na kapłana Koreańczykiem. W czasie jego życia, trwały w Korei prześladowania chrześcijan. Ofiarą represji padł m.in. ojciec św. Andrzeja, błogosławiony Ignacy Kim. Szczególnie zaś prześladowani byli misjonarze, którzy mieli zakaz wjazdu do kraju. Mimo to Kościół w Korei rozrastał się, głównie dzięki działalności świeckich katechistów. Po święceniach kapłańskich, Andrzej Kim Tae-gon został oddelegowany do organizacji przeprawy wodnej z Chin dla misjonarzy, którzy nie zostaliby przepuszczeni przez granicę. W czasie wykonywania swoich obowiązków został on aresztowany, a następnie poddany torturom. Zmarł ścięty mieczem niedaleko Seulu 6 września 1846.

Andrzej Kim Tae-gon został kanonizowany w Seulu przez papieża Jana Pawła II w 1984 roku. Wraz z nim kanonizowano również Pawła Hong Ha-sang oraz 98 innych Koreańczyków wraz z trzema francuskimi misjonarzami pracującymi w Korei.

  • Wspomnienie obowiązkowe Świętych Męczenników Andrzeja Kim Tae-gon, Pawła Hong Ha-sang i towarzyszy obchodzone jest w całym Kościele 20 września.

Bibliografia

[1] (odczyt z dnia 28.12.2014); [2] (odczyt z dnia 28.12.2014); [3] (odczyt z dnia 7.01.2015)