Ślebarski Andrzej

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ślebarski Andrzej (1950-), fizyk

Slebarski andrzej.jpg

Urodził się 28 sierpnia 1950 w Katowicach w rodzinie Władysława i Zofii. W latach 1952-1973 mieszkał wraz z rodzicami w Komorowicach Krakowskich koło Bielska Białej. W 1968 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Bielsku Białej. Z tym liceum wiąże się tradycja rodziny Ślebarskich, kończyli je kolejno: Tadeusz (1914-2003) – później senior lecturer w School of Astronomy Uniwersytetu w St. Andrews, Władysław (1916-1978) oraz córki Andrzeja Ślebarskiego, Magdalena i Katarzyna.

W latach 1968-1973 studiował fizykę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, tam też obronił rozprawę doktorską (1978), której promotorem był prof. August Chełkowski. W 1988 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu, a w 1994 roku otrzymał tytuł naukowy profesora fizyki z rąk ówczesnego prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Prof. Ślebarski zajmuje się badaniem własności magnetycznych, transportu elektronowego i wyznaczaniem struktury elektronowej, zarówno eksperymentalnie jak i teoretycznie dla materiałów z silnie skorelowanymi elektronami. Szczególnie interesuje się nadprzewodnictwem niekonwencjonalnym w układach ciężkofermionowych oraz kwantowymi przemianami w okolicy kwantowego punktu krytycznego. Opublikował ok. 200 prac w najlepszych czasopismach naukowych, zarówno w USA jak i w Europie. Jest członkiem rzeczywistym Institute of Physics (Wielka Brytania), American Physical Society i Polskiego Towarzystwa Fizycznego, w którym pełni funkcję członka zarządu głównego. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu oraz członkiem Komitetu Fizyki PAN. Swoje umiejętności doskonalił na kilku Uniwersytetach: w Kolonii (pobyt 2 letni), w Kalifornijskim Uniwersytecie w San Diego (2 lata) jako stypendysta Fundacji Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej, w Karlsruhe (3 miesiące) jako stypendysta Fundacji DAAD), w Osnabrueck (2 lata) i innych. Jest uznanym fizykiem w Polsce i za granicą, wygłosił ok. 50 wykładów proszonych na międzynarodowych konferencjach w USA, Brazylii, Japonii, Europie. Współpracował/współpracuje z tak znakomitymi fizykami jak prof. Dieter Wohlleben, M. Brian Maple, Hilbert von Loehneysen, Juri Grin. Był recenzentem doktoratu honoris causa dla profesora Franka Steglicha i profesora Jurga Honiga. Wypromował ośmiu doktorów, obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Za działalność w KIK abp Wiktor Skworc uhonorował go medalem Pro Christi Regno. Od 2016 roku jest kawalerem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (OESSH).

Od 1998 roku prof. Ślebarski prowadzi w katowickim Klubie Inteligencji Katolickiej sekcję Nauka-Wiara. Celem tej działalności jest przybliżenie zdobyczy osiągnięć nauki wierzącym.

Bibliografia

Materiały własne autora.